Kestane Alerjisi

Kestane alerjisi belirtileriniz varsa, bu makale durumunuzla ilgili gerçekleri anlamanıza yardımcı olacaktır.  Belirtilerinizin ciddi olabileceğinden şüpheleniliyorsanız doktorunuzdan sizi bir alerji kliniğine yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Tatlı kestane genellikle kestane olarak adlandırılır ve bu makale boyunca kestane olarak kullanılacaktır.

Kestane Alerjisi Nedir?

Kestane tüketiminden sonra kestane içindeki proteine bağlı vücudun anormal reaksiyon göstermesine kestane alerjisi denilir.

Kestane alerjisi belirtileri

Kestane alerjisi nadir olarak görülür ve bu, alerjik reaksiyonların potansiyel şiddeti hakkında sınırlı bilgi vardır. Doktorlar, kestaneye alerjisi olan insanların sadece küçük bir kısmının ciddi bir reaksiyon riski altında olduğundan şüphelenmektedirler; ancak risk altında olanları tahmin etmek zor olabilir. Tıbbi geçmişinizde ipuçları olabilir. Örneğin , özellikle tedaviyle zayıf bir şekilde kontrol altında olan astımdan muzdarip insanlar artmış bir risk altındadır.

Kestane alerjisi en sık çeşitli meyve ve sebzelere karşı alerji ile birlikte görülür. Bunun nedeni, farklı bitkilerdeki proteinler benzer bir yapıda olduğundan çağraz reaksiyona bağlı olarak gelişmesindendir.

Nadir görülen kestaneye karşı ciddi alerji vakalarında, reaksiyondan sorumlu alerjenin muhtemelen lipit transfer proteinlerinden (LTP) biri olması muhtemeldir. Belirtileri hırıltı, boğaz şişmesi ve nefes alma zorluğunu içerebilir ve hatta kan basıncında düşmeye neden olan bir düşüş olabilir. Bu ciddi alerji durumuna alerjik şok veya anaflaksi denilmektedir. Etkilenen insanlar, şeftali ve elma gibi diğer LTP içeren gıdalara alerji geliştirmiş olabilir; ve LTP içeren polenlere – özellikle çınar ve pelin denilen yabani otların (pelin olarak da bilinir) polenlerine de alerji gelişmiş olabilir. Bu kategorideki herkes yaşamı tehdit eden bir reaksiyon riski altında değildir, ancak tıbbi tavsiye almak önemlidir.

Daha önce belirtildiği gibi, doktorlar kestane alerjisi olan çoğu insanın daha az şiddetli semptomlar yaşadığına inanmaktadır 

Lateks ile çapraz reaksiyon – Lateks Gıda Sendromu

Lateks alerjisi, temel olarak tıbbi mesleğin lateks kullanımının artması nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Lateks içindeki proteinlerin bazıları kestane de dahil olmak üzere bazı gıdalardaki proteinlere benzer yapıdadır. Bu gruptaki diğer yiyecekler arasında avokado, muz, kivi, şeftali, domates, patates ve tatlı biber bulunur. Bu tip alerjik çapraz reaksiyondan sorumlu proteinler, kitinazlar olarak bilinen bir protein ailesindendir.

İnsanlar hem latekse hem de bu yiyeceklerin bir veya daha fazlasına alerjisi olduğunda, durum Lateks Gıda Sendromu olarak bilinir. Hastalar genellikle lastik eldiven kullanırken veya balon şişirirken hırıltı, cilt, göz, burun veya ağız kaşıntısı fark ederler. Gıdalara reaksiyonlar genellikle hafiftir ve hayatı tehdit edici değildir ve şunları içerir:

  • Dudak, dil, ağız içi, yumuşak damak ve kulaklarda kızarıklık, şişme veya kaşıntı
  • Boğazın kaşınması ve şişmesi. Bunun ciddi olduğunu kanıtlaması olası değildir, ancak nefes almanın etkilendiği nadir durumlarda, acil tıbbi yardıma ihtiyaç vardır.
  • Bazı insanlar yemek borusu veya midede ağrı, bulantı ve hatta kusma gibi semptomlar yaşayabilir.
  • Hapşırma, burun akıntısı veya kaşıntı, kızarıklık, şişlik veya sulama dahil göz belirtileri

Risk seviyesini belirlemek için tüm gıda alerjisi vakalarında tıbbi tavsiye önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyon riski altında olduğunuz düşünülürse, kendi kendine enjekte edilebilir adrenalin (Penepin) ato-enjektör ve bir antihistaminik reçete edilir .

Tüm lateks alerjisi vakalarında tıbbi tavsiye de önemlidir. Latekse alerjisi olan kişiler, lateksin kullanıldığı tıbbi ve diş prosedürleri sırasında risk altındadır. Bu bölümde listelenen gıdalara (kestane, avokado, muz, kivi, şeftali, domates, patates ve tatlı biber) alerjiniz varsa bu gıdalar yanında latekse karşı bir alerji testi yapılması faydalı olacaktır..Moleküler alerji testleri daha detaylı bilgi sağlayabilir.

Fıstık ve ağaç fındık alerjileri ile ilişki

Kestane fıstık ve ağaç meyvelerinden (badem, ceviz, kaju fıstığı, Breziyla fındığı gibi) i farklı bir botanik kategoridedir. Kestane alerjisi olan çoğu insan fıstık ve ağaç fıstığını tolere edebilir. Bununla birlikte, nadir istisnalar bildirilmiştir ve bu vakaların bazıları şiddetlidir. Bütün bunları doktorunuzla tartışmak önemlidir.

Kestane nerede kullanılır?

Kestaneye alerjiniz varsa, önlemek için özel adımlar atın. Yiyecek etiketlerini dikkatlice okuyun ve yemek yeme personelini bir paket servisten yemek yediğinizde veya satın aldığınızda her zaman sorgulayın.

Kestane genellikle kavrulmuş olarak yenir. Doldurma yapmak için kullanılabilirler ve Noel’de genellikle Brüksel lahanası ile servis edilir. Pişirmede kullanılırlar ve konserve, püre veya kestane unu olarak satın alınabilirler. Bazen oyun veya zengin kış güveçlerine dahil edilirler.

Banon, Fransa’da pastörize edilmemiş keçi sütünden yapılmış, kahverengi kestane yapraklarına sarılmış ve rafya ile bağlanmış bir peynirdir. Kestane alerjisi olan insanlar, bunu kurmak için hiçbir bilimsel çalışma bilmememize rağmen yapraklara tepki gösterebilir.

Uzak Doğu’da yemek pişirmede kestane kullanımı yaygındır, Bu nedenle o bölgeye seyahat ediyorsanız özel dikkat gösterilmelidir.

Su Kestanesi

Doğu mutfağında yaygın olan su kestaneleri, kestaneden farklı bir botanik aileden gelir. Su kestaneleri, Singoda unu olarak bilinen un olarak kullanılabilir ve Asya tariflerinde derin kızartma için meyilli oluşturmak için kullanılabilir. Tatlı kestaneye alerjisi olan insanlar normalde sorunsuz bir şekilde su kestanesi yiyebilirler. Bir kişinin her ikisine de alerjisi olduğu çok nadir durumlarda, bu tesadüf olacaktır.

At kestanesi (conkers)

Tatlı kestaneye alerjisi olan insanlar genellikle at kestanelerini tepki olup olmayacağını merak ederler. İki kestane türünün botanikleri yakından ilgili değildir ve kestane alerjisi olan kişiler atkestanesine tepki gösterdiklerine dair bir kanıt bulunmamaktadır

Bununla birlikte, at kestanesi polenine ve at kestanesi kullanımından kaynaklanan temas dermatiti (deri döküntüsü) sonrası inhalan alerji vakaları olmuştur. Bu vakalar kestane alerjisi ile ilgisizdir.

Sonuç olarak önemli mesajlar

  • Kesatne alerjisi nadirdir ve kuruyemiş alerjileri ile ilişkili değildir.
  • Kestane alerjileri polen alerjisi, sebze ve meyve alerjileri ile çapraz reaksiyon nedeniyle görülebilir.
  • Lateks alerjisi olanlarda çapraz reaksiyon nedneiyle görülebilir
  • Kestane için şiddetli alerji nadirdir, ancak bu kategorideyseniz, adrenalin oto enjektörü taşımanız faydalı olur.

Kaynak: https://drahmetakcay.com/kestane-alerjisi/