Nohut Alerjisi

Nohut alerjisi (garbanzo fasulyesi alerjisi), nohutun yenmesi veya bazı durumlarda nohutlara dokunmayla oluşan bir tür baklagere karşı alerjik bir reaksiyondur.

Nohut Alerjisi Nedir?

Nohut içindeki proteine karşı vücudun anormal tepki vermesine denilir. Bu durum, besin intoleransından farklıdır.

Çiğ nohutlardaki globulin, albümin ve prolamin gibi alerjik reaksiyonla ilişkili proteinler , nohut pişirildikten sonra bile korunur.

Herhangi bir gıda alerjisi ciddi sağlık riskleri vardır ve bu durum nohut için de aynıdır. Nohutlara alerjiniz varsa, baklagillerden ve humus gibi nohut içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir.

Besin alerjisi hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekip gerekmediğini görmek için nohut alerjisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi baştan sona okuyabilirsiniz

Kimler nohut alerjisi riski altındadır?

Baklagil alerjileri dünya çapında herkesde gelişebilir, ancak bazıları diğerlerinden daha yaygındır.

Yapılan besin alerjileri ve moleküler alerji çalışmalarına göre, soya fasulyesi ve yer fıstığı dünya çapında en yaygın baklagil alerjileridir, ancak diğer baklagiller alerjileri daha bölgesel olma eğilimindedir.

Nohut tüketiminin dünyanın diğer bölgelerine göre çok daha yüksek olduğu iki bölge olan Hindistan ve Akdeniz’de daha yaygındır.

Yapılan çalışmalara göre, diğer baklagillere, özellikle mercimeklere alerjisi olan insanlar nohut alerjisi riski daha yüksektir .

Spesifik gıda alerjileri mutlaka ebeveynten çocuğa geçmez, ancak ailenizde gıda alerjileri varsa, daha fazla dikkat gösterebilir ve riskiniz hakkında doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Nohutlar çoğunlukla pişirildikten sonra yenilmesine rağmen, baklagiller çiğ yemek daha yüksek alerjik reaksiyon riski oluşturabilir. Yemek pişirmek alerjenlerden tamamen kurtulmaz, ancak kaynatma gibi bazı yöntemler etkilerini azaltabilir.

Nohut alerjiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Gıda alerjisi semptomları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda benzer şekilde ortaya çıkar. Gıda alerjisinin şiddetine bağlı olarak bazı farklılıklar görülebilir.

Yapılan çalışmalara göre diğer gıda alerjilerinde olduğu gibi, nohut alerjisi belirtileri ciltte en sık görülür . Bunlar kızarıklık, döküntüler ve kurdeşen içerir.

Bir gıda alerjisinin daha ciddi semptomları arasında kan basıncı düşmesi, ishal ve kusma bulunur. Öksürme ve nefes alma zorlukları gibi astım benzeri belirtiler de görülebilir. Boğazda bir sıkışma hissi de mümkündür.

Şiddetli gıda alerjilerinde , alerjik gıdayı tüketince alerjik şok yani anaflaksi riski oluşturabilir . Bu, kan basıncı ve solunum da dahil olmak üzere vücuttaki sistemleri etkileyen hayatı tehdit eden bir durumdur. Anafilaksi hastaneye yatmayı gerektirir. Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Nohut intoleransı, gıda alerjisi ile aynı şey değildir. Sindirim rahatsızlığı ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz, ancak gıda intoleransında, alerjiler gibi bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olmaz.

Nohut alerjisinin teşhisi

Gıda alerjileri cilt prick testleri, kan testleri veya her ikisi ile test edilebilir. Bir yemek günlüğü ayrıca size ve doktorunuza nohutlara bir tepki belirlemede yardımcı olabilir.

Doktorunuz sizden birkaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi ve herhangi bir reaksiyonunuz olup olmadığını yazmanızı isteyebilir.

Reaksiyonların zamanlaması da hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğilimi gösterdiğinden önemlidir. Diğer yandan gıda intoleransı semptomlarının gelişmesi birkaç saat sürebilir.

Ne yazık ki, diğer baklagillere kıyasla nohut alerjisini test etmek daha zor olabilir.

Nohuttaki proteinler alerjen aktivitesi için önemli bir potansiyele sahip olabilir.

Çocuğumun fıstık alerjisi varsa, nohut yiyebilirler mi?

Fıstık alerjisine sahip olmak, çocuğunuzun nohutlara da alerjik olacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bunların her ikisi de baklagiller olduğundan, doktorunuza güvenli tarafta olma riskini sormak isteyebilirsiniz.

Nohut alerjisinin teşhis edilmesi daha zordur, bu nedenle doktorunuz bir reaksiyonun meydana gelip gelmediğini görmek için çocuğunuzun ofisinde az sayıda nohut yemesi sağlanarak test yapılması faydalı olabilir

Humusa alerjim var mı?

Humus yedikten sonra bir gıda alerjisi belirtileri yaşarsanız, ilk tepkiniz en yaygın bileşeni suçlamak olabilir: Yani nohut.

Alerjilerinizin nedeni için nohutları suçlamadan önce, humusta kullanılan diğer alerjenik bileşenleri de dikkate almak isteyebilirsiniz, örneğin:

  • Sarımsak
  • Fasulyeler
  • Tahin
  • Kırmızı biber
  • Limon
  • Susam taneleri

Tedavi seçenekleri

Kaçınma, nohut alerjisini tedavi etmenin en iyi yoludur. Bu yaklaşım her zaman kolay değildir, bu nedenle maruz kalmanız durumunda bir adrenalin otoenjektörü el altında tutmak önemlidir . Bu kurtarma ilacını uyguladıktan sonra bile, yakından izlemek için hastaneye gitmeniz gerekir.

Bu tür baklagilleri tüketirseniz, nohut alerjisi cilt döküntülerine ve iltihaplanmaya neden olabilir. Tüm baklagil alerjileri ilişkili değildir, ancak diğer baklagillere alerjiniz varsa nohut alerjisi riskinde artış olabilir.

Nohutlara karşı toleranssızlık hayatı tehdit etmez, ancak bulantı ve şişkinlik gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

Çocuğunuza humus veya başka bir nohut vermekten endişe ediyorsanız, özellikle çocuğunuzun veya başka bir aile üyesinin diğer baklagillere alerjisi varsa önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Sonuç olarak önemlli mesajlar;

  • Nohut alerjisi Hindistan ve Akdeniz bölgesinde daha sık görülebilen baklagil alerjilerinden birisidir
  • Nohut alerjiniz varsa, baklagillerden ve humus gibi nohut içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir.
  • Çiğ nohutlardaki globulin, albümin ve prolamin gibi alerjik reaksiyonla ilişkili proteinler , nohut pişirildikten sonra bile korunur.

Kaynak: https://drahmetakcay.com/nohut-alerjisi/