ceviz alerjisi

Ceviz, Juglandaceae familyasına ait olan bir ağaç yemişidir. Ceviz, insan sağlığına yararı olan besin değeri zengin olan bir yemiştir. Tatlılarda, atıştırmalıklarda, unlu mamullerde, dondurmalarda, yumuşak peynirler de dahil olmak üzere birçok işlenmiş gıdada ceviz bulunabilir. Ancak bazı kişilerde ceviz alerjisi görülebilir. Ağaç yemişlerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar en sık görülen 8 besin alerjisinden biridir. Ceviz alerjisi iki türlü gerçekleşebilir. Birinci tür ceviz alerjisinin; kişinin cevizle doğrudan temas yoluyla alerjisi olduğu ya da ceviz yağı gibi cevizden elde edilen ürünlerle temas ettiği birincil besin alerjisi olarak kabul edilir. Bu tür alerjiler, solunum güçlüğünü de içeren, ciddi, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyona neden olma potansiyeline sahiptir. İkinci tür ceviz alerjisinin ikincil bir gıda alerjisi olarak kabul edilebilir. Bu tür alerjisi olan bir kişinin önce polene alerjisi vardır ve ardından cevize tepki vermeye başlar. Bunun nedeni, polende bulunan bir proteinin cevizde bulunan bir protein ile benzerliklere sahip olması ve bu nedenle bazı insanların cevize tepki göstermesidir bu duruma çapraz reaksiyon adı verilir. Bu reaksiyonların belirtileri genellikle hafiftir ve ağızda kaşıntı veya şişliği içerir. Bu alerji aynı zamanda oral alerji sendromu olarak bilinir. Etkilenen kişiler ayrıca fındık, badem, çekirdekli meyveler (elma gibi) çekirdekli meyveler (şeftali, kiraz gibi) ve çiğ sebzelere (havuç ve kereviz gibi) karşı hafif reaksiyonlar gösterebilir. Ceviz alerjisi olan tüm bu kişilerin sadece küçük bir kısmında ikincil ceviz alerjisi vardır.

Ceviz Alerjisi Belirtileri

Ceviz alerjisinin belirtileri çok az miktarda cevize maruz kalınması durumunda bile ortaya çıkabilir. Belirtilerin şiddeti değişkenlik gösterir ve bazı kişilerde hafif bazı kişilerde ise şiddetli belirtiler yaşanabilir. Ceviz alerjisinin belirtileri genellikle cevize maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar.

Ceviz alerjisinin belirtileri şunları içerir:

  • Deri reaksiyonları; egzama, kurdeşen, yüzde şişme ve kızarıklık,
  • Gastrointestinal belirtiler; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal,
  • Solunum belirtileri; burun akıntısı ya da tıkanıklığı, öksürük, hapşırma, hırıltılı solunum, nefes almada güçlük,
  • Kardiyovasküler belirtiler; kan basıncında düşüş, baş dönmesi, bayılma,
  • Ağız, dil veya dudaklarda şişme.

Mide bulantısı, kusma, zayıf veya hızlı nabız, nefes almada zorluk, kafa karışıklığı ve bilinç kaybını içeren anafilaksi belirtilerini yaşamanız durumunda acil tıbbi destek almanız gerekir. Anafilaksi yani alerjik şok ölüme sebebiyet verebilecek ciddi bir durumdur. 

Ceviz Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Ceviz alerjisi en sık görülen sekiz besin alerjileri arasında yer alır. Ağaç yemişleri alerjilerinden olan ceviz alerjisinin çok kritik belirtileri olabilir ve çok ciddi sonuçlar oluşabilir. Bu sebeple ceviz alerjisi belirtilerinde herhangi birini yaşamanız durumunda mutlaka bir alerji uzmanına gitmelisiniz. Alerji uzmanınız, ceviz alerjinizin olup olmadığını kesin bir şekilde ortaya koyacaktır. Ceviz alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız deri delme testi yöntemini kullanabilir. Bu testte, çok az miktarda bir ceviz alerjeni derinizin altına yerleştirilir. Daha sonra bu alerjene vücudunuzun vereceği tepki 15-20 dakika gözlemlenir. Ceviz alerjeninin yerleştirildiği bölgede herhangi bir kızarıklık ya da kabarıklık oluşursa bu durum alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Alerji uzmanınız belirtilerinize ve mevcut durumunuza göre farklı testler uygulayabilir. Ceviz alerjisi riskli bir durum oluşturabilir. Bu sebeple ceviz alerjisinde en etkili tedavi ceviz ve ceviz içeren tüm ürünlerden uzak durmanızdır. Özellikle paketli gıdaları alırken içerik kısmını okumanız gerekir. Kurabiyeler, kekler ve pastalar gibi ürünlerde ceviz sıklıkla kullanılır. Ceviz alerjisinin ciddi belirtileri için alerji uzmanız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektörün hangi durumlarda nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili alerji uzmanınız size detaylı bir eğitim verecektir.